Az amerikai védelmi minisztérium kutatásokért felelős részlege, a DARPA március 21-én jelentette be, hogy már évek óta zajlanak a következő generációs amerikai vadászgép fejlesztési munkálatai.
Az Egyesült Államok F-35-ös vadászbombázója a fejlesztési program kezdetétől fogva egy igazi botránymágnes: csúszások, költségvetési gondok, technikai nehézségek miatt évek óta folyamatos hírverés van a gép körül. Az elmúlt hetekben azonban nem műszaki problémák vagy dollármilliárdos túlköltekezések miatt pörgött a sajtóban az F-35-ösök neve: Washington szövetségesei sorra fordulnak el a méregdrága vadászgépek beszerzésétől – nem azért, mert magával a platformmal van gond, hanem mert úgy látják, Donald Trump elnök finoman szólva is kiszámíthatatlan külpolitikája miatt az Egyesült Államok hosszú távon nem megbízható szövetséges. A látványos diplomáciai odaszólások, ellentámadások ellenére nincsenek könnyű helyzetben azok a NATO-tagállamok, amelyek az F-35-ös alternatíváját keresik.
Donald Trump amerikai elnök a Boeingnek ítélte az amerikai légierő legfejlettebb vadászgépének gyártási jogát. A több mint 20 milliárd dolláros szerződés a Next Generation Air Dominance (NGAD) keretében valósul meg - közölte a Reuters.
Valószínűleg már a mai nap bejelenti Donald Trump amerikai elnök, melyik hadiipari vállalatot bízza meg a Next Generation Air Dominance (NGAD) programmal, melynek célja kifejleszteni az F-22 Raptor lopakodó vadászbombázó utódját – tudta meg a Reuters. Úgy néz ki, nem valósul meg Elon Musk ötlete, aki az összes vadászgépet lecserélné inkább drónokra.
Bill Blair kanadai védelmi miniszter bejelentette, hogy országa aktívan vizsgálja az amerikai gyártású F-35-ös vadászgép alternatíváit, és tárgyalásokat kezdeményez más repülőgépgyártókkal - írta a CBC News.
Portugália védelmi minisztere bejelentette, hogy az F-16-os vadászgépek leváltására nem amerikai F-35-ösöket, hanem európai alternatívát keresnek. A döntés hátterében Donald Trump közelmúltbeli kijelentései és az USA megbízhatóságával kapcsolatos kételyek állnak - tudósított a Defence Express.
Az amerikai haditengerészet kizárta a Lockheed Martin védelmi óriásvállalatot a következő generációs repülőgép-hordozó alapú lopakodó vadászgép fejlesztési versenyéből - írta meg a Reuters.
Az amerikai hadsereg 2025 végéig rendszerbe állítja első hiperszonikus fegyverét, miután a tesztelési folyamat a vártnál hosszabb időt vett igénybe - tudósított a Defense News.
Az amerikai védelmi ipar egyik meghatározó szereplője, a Lockheed Martin Corporation jelentős összeget fizet az F-35-ös vadászgépekkel kapcsolatos szerződések árképzési problémái miatt. A vállalat összesen több mint 41 millió dollárt kénytelen kifizetni az amerikai kormányzatnak a hamis követelésekről szóló törvény megsértése miatt - jelentette a Reuters.
Az amerikai F-35-ös lopakodó vadászgép fejlesztése újabb mérföldkőhöz érkezett, miután a Lockheed Martin bejelentette: a harci gép képes lesz több fejlett, mesterséges intelligenciával működő pilóta nélküli repülőgép egyidejű irányítására a harctéren - írta az Eurasian Times.
A Norvég Királyi Légierő sikeresen tesztelte az F-35A Lightning II vadászgépet fenntartható repülőgép-üzemanyag keverékével. A kísérlet része Norvégia azon törekvésének, hogy csökkentse a hadsereg szén-dioxid-kibocsátását és növelje az ellátás biztonságát - írta a The Aviationist.
110 F-35-ös vadászbombázót adott át az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek tavaly a Lockheed Martin – írja a Reuters a vállalat jelentését szemlézve.
Az amerikai haditengerészetnél az elmúlt időszakban megsokasodtak a késedelmek a F-35-ös vadászgépek leszállításával kapcsolatban, ám a védelmi minisztérium nem változtatott az F/A-18-as Hornetek lecserélési időpontján – számolt be a Defense One.
Kína szigorú exportellenőrzéseket vezetett be az amerikai védelmi iparral együttműködő cégekkel szemben - jelentette be csütörtökön a kínai védelmi minisztérium.
A Fülöp-szigetek bejelentette, hogy meg kívánja vásárolni az Egyesült Államok Typhon rakétarendszerét. A döntés feszültséget keltett a térségben, különösen Kínában, amely „fegyverkezési verseny” kialakulására figyelmeztetett az ázsiai csendes-óceáni régióban - jelentette az Al Jazeera.
Az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma jelentős lépést tett a légierő modernizálása felé: 11,76 milliárd dollár értékű szerződést kötött a Lockheed Martinnal 145 darab F-35-ös vadászrepülőgép gyártására és szállítására. A szerződés részletei és az F-35-ös program jelentősége a globális védelmi stratégiában kiemelt figyelmet érdemel - írta az Army Recognition.
Ne lepődj meg, ha ezt látod a számládon.
Canberrának tartanak a következményektől.
Egyre inkább kiszervezik a világot Washington mögül.
Geopolitikai fegyver kerülhet az EU kezébe.
Az ALTEO szakértőivel beszélgettünk.
Erről és a magyar nyugdíjasokról volt szó a keddi Checklistben.